Артеріальна гіпертензія при вагітності

Гіпертонія під час вагітності становить серйозну загрозу як для плода, так і для вагітної жінки. Гіпертонія ускладнює 5-10% вагітностей у Польщі.

При вагітності артеріальна гіпертензія діагностується при значеннях 140 або 90 мм рт.

Перепади артеріального тиску у вагітної жінки – явище фізіологічне. У першому та другому триместрах спостерігається падіння артеріального тиску, найнижчі значення досягаються приблизно на 23 тижні вагітності. З цього моменту артеріальний тиск знову підвищується та повертається до стану до вагітності протягом 6 тижнів після пологів.

З цієї причини PTNT прийняла таку класифікацію гіпертонії під час вагітності:

хронічна артеріальна гіпертензія – що виникла до вагітності або до 20-го тижня вагітності (і триває більше 42 днів після пологів)
гіпертонія, викликана вагітністю – розвивається через 20 тижнів
невстановлена ​​артеріальна гіпертензія (симптоматична або безсимптомна) – діагностується після 20 тижнів вагітності (вимагає повторної оцінки щонайменше через 42 дні після пологів, що дозволяє віднести до одного з двох типів, згаданих вище).

Артеріальна гіпертензія при вагітності сприяє розвитку прееклампсії, еклампсії та HELLP-синдрому. Виникнення гіпертонії у вагітної також пов’язане з загрозою для плода: можливо затримка його зростання, внутрішньоутробна гіпоксія і навіть смерть. Також збільшується ризик передчасного відшарування плаценти та недоношеності.

Лікування, при необхідності, може включати немедикаментозне лікування, використання метилдопи, блокаторів кальцієвих каналів і іноді блокаторів для зниження артеріального тиску та введення низьких доз ацетилсаліцилової кислоти (профілактика прееклампсії). Інгібітори АПФ та сартани протипоказані.