Плацента – будова та функції. Аномалії плаценти

Плацента – це орган плода, який забезпечує обмін між матір’ю та плодом, підтримує вагітність та забезпечує розвиток плода. Вона складається з трьох основних частин: базальної пластинки (до ендометрію), хоріонічної пластинки (до ембріона) та системи лакун, що утворюють міжворсинчастий простір та ворсинчасте дерево між ними. Основними функціями плаценти є:
Транспортний (материнсько-плідний кровообіг, що формує плацентарний кровообіг); Ендокринна – синтезує та секретує широкий спектр гормонів: стероїди (прогестерон, естроген), хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), плацентарний лактоген, плацентарний гонадотропін-рилізинг-гормон, плацентарний кортикотропін-вивільняючий гормон, фактори гормону, фактори гормону цитокіни та ін.
Розвиток плаценти відбувається кілька етапів. Очікується, що після народження плода плацента відокремлюється. Поверхня плаценти плода має гладку поверхню за рахунок навколоплідних вод, що її щільно покривають. З’єднання пуповини з хоріонічної платівкою добре виражено і видно. Материнська поверхня нерівна і розділена приблизно на 35 часток. У кожній частині плаценти розташовано кілька сім’ядолей, кожна з яких містить головну ворсинчасту гілку з її гілками.
Аномалії плаценти
Може виникнути ризик вагітності, якщо у плаценті є аномалії, пов’язані з її формою, розміром, кровопостачанням, запаленням чи пухлинами. Повідомлялося про вагітності з підвищеною частотою допологових та післяпологових кровотеч, передчасних пологів, перинатальної смерті та вад розвитку плода. Важливо, щоб вагітність перебувала під повним наглядом, майбутні матері вели здоровий спосіб життя, а всі супутні захворювання та ускладнення під час вагітності виявлялися та адекватно лікувалися.
Відхилення форми плаценти
Плацента зазвичай має округлу або овальну форму. Коли поділ неповний та судини ембріонального походження переходять від однієї частки до іншої перед тим, як об’єднатися, щоб сформувати пуповину, це називається бікарбонатною плацентою;
Placenta succentariata – одна або кілька невеликих додаткових часток розвиваються в оболонках, на деякій відстані від периферії плаценти;
Placenta anularis – плацента у вигляді кільця;
Placenta fenestrata – без центральної частини;
Окружна плацента, екстрахоріальна плацента – поверхня плода є центральним поглибленням, оточеним потовщеним сірувато-білим кільцем, коли кільце збігається з краєм плаценти, стан описується як край плаценти.
Аномалії розмірів плаценти
У нормі розмір плаценти коливається від 2 до 5 см. Більш товста плацента, але з меншим діаметром вважається нормальним відхиленням. Велика загальна плацентарна маса може бути нормальною при макросомії плода (великий плід). При товщині понад 5 см говорять про плацентомегалію. Коли плацента більша за відповідний термін вагітності, це вважається патологічним відхиленням. Найчастіше велика і товста плацента виявляється у вагітних із цукровим діабетом, багатоводдям, багатоплідною вагітністю, сифілісом, гемолітичною хворобою новонароджених та іншими. Найменша плацентарна маса виявляється у матерів з гіпертонією, захворюванням нирок, порушенням харчування плода.
Порушення кровопостачання плаценти
Крововиливи в плаценту (гематоми) можуть виникати при деяких захворюваннях, таких як гіпертонія, хвороби нирок, аутоімунні захворювання та інші. Виявляється у вигляді червоних серцевих нападів після народження. Коли гематома в плаценті є великою, вона порушує його нормальну функцію, про що свідчать дистрес плода та передчасні пологи, а також може призвести до відшарування плаценти.
Інфаркти плаценти – ділянки ішемічного некрозу плацентарних волосків. Вони спостерігаються у матерів із прееклампсією, захворюванням нирок, гіпертонією та іншими. Вони можуть призвести до хронічного дистресу плода.
Солі кальцію відкладаються у дегенеративних областях плаценти. Ця кальцифікація плаценти може бути візуалізована за допомогою ультразвуку, і після 33 тижнів вагітності більшість плаценти мають певний ступінь кальцифікації. Ступінь кальцифікації плаценти пов’язаний з легеневою зрілістю плода.
Гемангіоми плаценти (хоріоангіоми). Це доброякісне новоутворення, яке складається з фетоплацентарних капілярів. Після народження вона виглядає як яскраво-червона інкапсульована маса, яка може бути одиночною або множинною. Гемангіоми – це пучки додаткових кровоносних судин, які зазвичай виникають у плаценті. Дитина може народитися з анемією.