Як відволікти дошкільника від телевізора?

Якщо вірити статистиці, діти віком від 3 років дивляться телевізор близько 4-6 годин щодня. Здається, що в цьому немає нічого страшного, адже дитина просто дивиться мультики або дитячі програми, що розвивають. Багато батьків навіть не здогадуються, що можливе виникнення залежності.

Чим небезпечний телевізор?

Занадто частий перегляд передач, особливо у ранньому віці, псує зір малюка, призводить до м’язової слабкості, погіршує поставу, негативно впливає на нервову систему. Причиною цього є інформація, яка безперервним потоком протікає з екранів. Подібні навантаження призводять до того, що дошкільник втрачає інтерес до книжок, навколишнього світу, ігор, які потребують уваги та зосередженості. Під час перегляду телевізора не потрібно напружуватись, витрачати час на пошук та подальшу обробку інформації. Внаслідок цього виникають проблеми з пам’яттю, уявою, образним мисленням.

Не можна сказати, що дитині шкодить факт перегляду телевізора. Але те, що відображається на екрані, має велике значення. У більшості сучасних мультфільмів показують страшних героїв, перестрілки, бійки. Якщо дитина часто дивиться подібні відео, вона може стати агресивною та надмірно дратівливою.

Як уникнути негативного впливу?

Завдання дорослих – контролювати перегляд передач. Можливу шкоду можна звести до мінімуму, якщо дошкільник дивитися документальні фільми, добрі мультики або розвиваючі передачі недовго. У такому разі перегляд виявиться навіть корисним. При правильному підборі відео дитина розвиватиметься, пізнаючи багато нового. Пам’ятайте, більше двох годин на день дивитися телевізор дошкільнику не варто.

Є кілька способів, завдяки яким ви легко уникнете шкоди. В ідеалі потрібно пояснити дитині, поки вона сама не навчилася використовувати пульт, що телевізор – це серйозний пристрій, яким можуть розпоряджатися лише дорослі. Якщо у вашій родині прийнято включати серіал або передачу для фону, з появою малюка про цю звичку краще забути. Для дитячої психіки те, що відбувається на екрані, може стати серйозним навантаженням.

Насправді телевізор – це засіб від нудьги. Якщо ви займете чадо цікавими справами, йому просто не захочеться сидіти цілий день біля екрану. Найменшим діткам такі заняття підбирають батьки. Наприклад, можна складати пісеньки чи вірші, будувати з кубиків цілі міста, ліпити із пластиліну чи малювати. Головне, щоб заняття розвивало творчі здібності та фантазію. Згодом дошкільник почне сам вибирати, чим йому зайнятися. Це може бути спорт чи танці. Багато дівчат люблять повторювати за мамою. Їх можна захопити рукоділлям, кулінарії.

Обов’язково продумайте режим дня. Найкраще обговорити це питання з дитиною. Розплануйте час так, щоб дошкільник розвивався інтелектуально та фізично. Регулярно йдіть на прогулянки. Ви подихаєте свіжим повітрям і виплеснете енергію. Гіперактивну дитину краще записати в басейн чи спортивну секцію за інтересами.

Зважаючи на небезпеки та негативні наслідки перегляду телевізора, ось кілька способів, які допоможуть уникнути їх:

  1. Підбір вмісту: Оберіть документальні фільми, добрі мультики та розвиваючі передачі для перегляду дитиною. Уникайте передач зі страшними сценами, перестрілками та бійками.
  2. Обмеження часу: Не дозволяйте дитині дивитися телевізор більше години на день, зокрема у ранньому віці.
  3. Пояснення про використання: Роз’ясніть дитині, що телевізор – це серйозний пристрій, яким можуть користуватися лише дорослі. Дошкільникам не слід дозволяти самостійно вмикати телевізор.
  4. Активні розваги: Запровадьте різноманітні заняття та розваги, які стимулюють інтелектуальний та фізичний розвиток дитини, такі як творчі заняття, гра з кубиками, ліплення, малювання, спорт тощо.
  5. Регулярні прогулянки: Плануйте час для прогулянок на свіжому повітрі, які сприяють фізичному розвитку та випуску енергії.
  6. Зацікавленість: Спробуйте зацікавити дитину різними заняттями та хобі, щоб вона знайшла інші цікаві розваги, які не потребують довгого перегляду телевізора. Можна записати дитину у центр раннього розвитку, танцювальну студію чи спортивну секцію тощо.

Не варто вважати телевізор ворогом. Наповніть день дитини цікавими справами і ви забудете про цю проблему.